Oficjalna lista kryteriów dla Malortów
NIE: kryteria „dyskwalifikujące”: ich występowanie oznacza, że Malort nie działa zgodnie z założeniami pracy Arno Sterna.
- Prezentowanie (sposób, w jaki posługujący informuje o miejscu i działalności)
- Szkolenie
- Urządzanie (miejsce, materiały)
- Warunki ramowe i opieka (rola posługującego)
1. Prezentowanie (ulotki, strona internetowa i inne formy reklamy zajęć)
Istnieje kilka pojęć, które natychmiast charakteryzują rodzaj oferowanej działalności. Jeżeli znajdą je Państwo w materiałach reklamowych, to reklamowana pracownia nie spełnia kryteriów.
NIE: Widoczne w opisie określenia „według Arno Sterna”, „w nawiązaniu do Arno Sterna” albo „według METODY Arno Sterna”.
NIE: Osoba posługująca określa swoją rolę mianem „instruktora” bądź „instruktorki“.
NIE: Oferuje się spotkania indywidualne. Zabawa malarska może odbywać się tylko w grupie! (Wielkość grupy: od 5 do 15 osób)
Malowanie w Malorcie ma sens tylko wtedy, jeżeli – po pierwsze – odbywa się regularnie (raz w tygodniu) oraz – po drugie – długoterminowo (przynajmniej przez rok), ponieważ uruchamia się wtedy ważny proces, którego nie można przerywać. Malowanie pierwszy raz jest zaskakujące i w ogóle niecharakterystyczne. Obowiązuje więc wyłącznie wiążące zgłoszenie na cały rok. Wszystkie inne oferty przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego, mogą być wręcz szkodliwe.
NIE: Zajęcia próbne („malowanie na próbę”, „godziny adaptacyjne”, „weekend zapoznawczy”) i podobne możliwości.
TAK: Zgłoszenie zobowiązuje do uczestnictwa w zajęciach przez cały rok.
Zasadniczo w Malorcie nie ma podziału na grupy wiekowe.
TAK: Jedyny wyjątek: dzieci w wieku poniżej 5 lat nie potrafią się początkowo koncentrować przez półtorej godziny, można więc oferować takim dzieciom zniżkę.
Proszę obejrzeć zdjęcia z Malortu: jeżeli widać na nich malujących, na pewno stoją oni przed swoim arkuszem. Jeżeli osoba posługująca jest uważna, oczy osoby malującej znajdują się na wysokości środka arkusza, a więc:
NIE: Osoba ta oferuje oprócz zabawy malarskiej także kursy wprowadzające albo szkolenie „według Arno Sterna”.
NIE: Osoba oferująca zabawę malarską sama maluje podczas zajęć.
2. Szkolenie osób posługujących przy zabawie malarskiej
- 10-dniowe szkolenie w Paryżu, od 2015 roku, zatwierdzone przez Arno Sterna i Instytut Arno Sterna
- 10-dniowe szkolenie w Paryżu, od 2001 roku, odpowiednio potwierdzone przez Arno Sterna
- 2 x 4 całe dni z Arno Sternem w Wiedniu, w latach 2006-2014, odpowiednio potwierdzone przez Arno Sterna i „Welt der Kinder” (Świat dzieci)
- szkolenie z Arno Sternem, z odpowiednim potwierdzeniem, przed 2001 rokiem, w St. Gallen albo Weisstannen.
- dla osób chcących prowadzić Malort w Polsce: ukończenie kursu Arno Sterna organizowanego przez Wydawnictwo Element i uzyskanie certyfikatu potwierdzającego odbycie szkolenia.
3. Urządzanie Malortu (miejsce, materiały)
Malort i jego cztery kolorowe, pełniące funkcję ochronną ściany, są miejscem stabilizacji/ stałości, dającym poczucie bezpieczeństwa. Miejscem, które chroni przed zmiennością świata zewnętrznego. W trakcie zajęć nic z zewnątrz nie przenika do środka, oświetlenie jest niezależne od pogody i zawsze takie samo. Nie ma tu widzów. Dlatego Malort jest całkowicie zamknięty.
NIE: Kolorowe, charakterystyczne ślady na ścianach malarskich są nie tylko poziome i pionowe.
TAK: Wymiary Malortu: minimum 3 x 5 metrów, maksimum 5 x 6 metrów (w większych pomieszczeniach trzeba pokonywać zbyt długą drogę od ściany do ławy z paletą farb). Wysokość minimum 2,5 metra (w niższych pomieszczeniach nie można malować wysokich obrazów).
TAK: Oświetlenie (najlepiej rurowe lampy fluorescencyjne, zapewniające światło zbliżone do dziennego) jest umocowane przy suficie, w odległości ok. 1 metra od ścian (w przeciwnym razie powstają cienie).
TAK: Ściany Malortu są zrobione z miękkich, porowatych płyt, pokrytych brązowym papierem pakowym. Arkusze przypina się tylko pinezkami.
NIE: Papier na ścianach z miękkich płyt jest biały!
W Malorcie znajdują się: ława z paletą farb, półka z farbami do mieszania, białe arkusze papieru formatu A2, taborety i drabina. Osoba posługująca usuwa pinezki tępym nożem, dolewa świeżych farb oraz miesza kolory.
NIE: Ława jest poplamiona, brudna, niesprzątnięta, nieuporządkowana. W poszczególnych obszarach kolorystycznych są ślady i/ lub krople innych kolorów.
NIE: Oferuje się kolory srebrny i złoty.
TAK: Ława z paletą farb jest wypełniona pędzlami Arno Sterna i farbami Arno Sterna. (Nie kryje się za tym żaden zamiar komercyjny: kontrolowana na bieżąco w paryskim Malorcie jakość materiałów gwarantuje nie tylko odpowiednią jakość Malortów, lecz jest także decydująca dla reputacji całej branży. Materiały Arno Sterna są wytwarzane specjalnie dla Malortów – ręcznie i bez chemikaliów).
NIE: Do malowania oferuje się nie tylko białe arkusze.
NIE: Fartuchy malarskie są pokryte napisami, figurami bądź rysunkami.
4. Warunki ramowe i opieka (rola posługującego)
NIE: Malujący dzielą się arkuszem albo malują we dwójkę na jednym arkuszu.
NIE: Oferuje się malowanie czymś innym niż pędzle albo palce.
NIE: Maluje się całą dłonią lub obiema dłońmi.
NIE: Chlapie się farbą albo ją depcze.
TAK: Osoba malująca sama umieszcza arkusz na ścianie. Osoba posługująca kontroluje jedynie, żeby środek arkusza był w środku pola widzenia i wpina dwie górne pinezki.