INSTYTUT ARNO STERNA

Kurs Arno Sterna

Kurs Arno Sterna „Malort i zabawa malarska” to trzy weekendowe spotkania. Ukończenie kursu daje uprawnienie do prowadzenia w Polsce pracowni malarskiej Malort według Arno Sterna.
To jedyna okazja, aby ukończyć kurs prowadzony przez Arno Sterna i uzyskać uprawnienia do prowadzenia Malortu w Polsce.

Osoby, które wezmą udział we wszystkich trzech spotkaniach, otrzymają imienny certyfikat uprawniający do prowadzenia w Polsce pracowni malarskiej według kryteriów Arno Sterna.

Kurs Arno Sterna – Online

W związku z panującą pandemią COVID-19 kolejny Kurs Arno Sterna odbędzie się online. Kurs prowadzony online obejmuje taką samą liczbę godzin szkoleniowych i zawiera taką samą treść, co tradycyjne spotkanie. Łączymy się na żywo, wykłady Arno Sterna są tłumaczone, wyświetlana jest prezentacja oraz istnieje możliwość zadawania pytań.

Bilety

Kolejna edycja kursu Arno Sterna odbędzie się w terminach:

 • 28-30 maja 2021
 • 22-24 października 2021
 • 19-21 listopada 2021

Pełny kurs Arno Sterna „Malort i zabawa malarska”

Bilet na cały kurs uprawnia Państwa do udziału we wszystkich trzech częściach szkolenia. Tylko po ukończeniu trzech części otrzymają Państwo certyfikat dający możliwość prowadzenia pracowni Malort w Polsce.

Cena: 3 900 zł

Dlaczego ten kurs?

 1. „W Malorcie dziecko uzyskuje możliwość ekspresji, której nie da się w inny sposób przeżyć ani wyrazić. To jest dla każdego człowieka wielkim spełnieniem. To, co przeżywa się w Malorcie, uszczęśliwia każdego uczestnika zabawy malarskiej” – Arno Stern
 2. To jedyne – i być może ostatnie – takie szkolenie prowadzone przez Arno Sterna w Polsce. Arno Stern ma obecnie 97 lat i nie wiemy, jak długo potrwa jego aktywność zawodowa.
 3. Koszt kursów prowadzonych przez Arno Sterna po niemiecku i francusku wynosi 4 000,00 EUR. Arno Stern po raz pierwszy zaproponował nową formułę, która pozwala uczestnikom z Polski uzyskać uprawnienia do prowadzenia pracowni malarskiej Malort.
 4. Malort to unikat na skalę światową, a Arno Stern jest badaczem akredytowanym przez UNESCO. Arno to jedyny człowiek, który całe życie poświęcił badaniu rysunków dzieci, odkrył formulację i od ponad 70. lat nieprzerwanie prowadzi pracownię malarską.

Arno Stern o swoim Kursie

Celem każdego dzieła sztuki od zawsze było pokazanie czegoś. Czynność rysowania była związana z zamierzonym rezultatem. Każda kultura rozwinęła właściwą sobie sztukę, a dzieł niektórych twórców do dziś doświadczamy z nieustającą przyjemnością – jak sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej Michała Anioła czy Cyprysy van Gogha.
Kiedy 70. lat temu powstała pracownia malarska Malort, ukazał się cud ekspresji, która nie służyła temu celowi, a jedynie przyjemności osoby, która umyślnie od tego celu uciekła. Nie działo się to od czasu do czasu z pojedynczymi osobami – ten wylew ekspresji okazał się naturalny dla wszystkich zaproszonych osób, dzieci i dorosłych. Takie oddanie się temu, co się robi, wymaga spontaniczności: trzeba na chwilę wyrzec się rozmyślań, a w konsekwencji rozkwita niezamierzona, bezcelowa ekspresja.
Byłem świadkiem, jak to dzieje się każdego dnia, i uznałem niezwykłość tej obserwacji. Zrozumiałem powtarzające się elementy i procesy. To było oszałamiające odkrycie, które mnie uszczęśliwiło. Nikt inny nie miał okazji poznać, czego to wymaga.
Moim pragnieniem jest nauczenie wielu ludzi reagowania na ekspresję dzieci w nowy sposób – wspierający, a nie destruktywny, który wynika z ignorowania naturalnej ekspresji.

Dla kogo?

Na kurs w szczególności zapraszamy:

 • osoby chcące założyć w Polsce pracownię malarską Malort,
 • prowadzących warsztaty dla dzieci i dorosłych,
 • rodziców, którzy chcą świadomie wspierać naturalną ekspresję dziecka,
 • nauczycieli oraz wychowawców przedszkolnych i wczesnoszkolnych,
 • pedagogów i psychologów,
 • studentów pedagogiki oraz przedmiotów artystycznych,
 • coachów i trenerów.

Program kursu Online

Piątek

16:30 – 19.30 – Zajęcia z Arno Sternem z przerwą oraz czasem na pytania

Sobota

9.00 – 12.00 – Zajęcia z Arno Sternem

12.00 – 14.00 – Przerwa

14.00 – 18.00 – Zajęcia z Arno Sternem z przerwami oraz czasem na pytania

Niedziela

9.00 – 12.00 – Zajęcia z Arno Sternem

12.00 – 14.00 – Przerwa

14.00 – 16.00 – Zajęcia z Arno Sternem z przerwami oraz czasem na pytania

Najczęściej zadawane pytania

Zachęcamy do zapoznania się z poniższą listą najczęstszych pytań Uczestników kursu. Jeśli nie znajdą tu Państwo odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy do kontaktu.
Rejestracja na najbliższą edycję kursu trwa do 23 maja 2021 r. Prosimy mieć na uwadze, że liczba miejsc jest ograniczona – jedynie wcześniejsza rejestracja i opłacenie udziału gwarantują Państwu udział w kursie.

Tak, będą tłumaczone konsekutywnie z języka niemieckiego lub francuskiego.

Zachęcamy do zapoznania się z książkami Arno Sterna. W języku polskim ukazały się: Odkrywanie śladu oraz Szczęśliwy jak dziecko, które maluje. Znajdziecie je Państwo TUTAJ.

W trakcie kursu wystarczą Państwu przybory do notowania.

Opłata za udział w obecnej edycji kursu musi wpłynąć do nas do 23 maja 2021 r. Prosimy mieć na uwadze, że liczba miejsc jest ograniczona – jedynie wcześniejsza rejestracja i opłacenie biletu gwarantuje Państwu udział w kursie.

Po ukończeniu pełnego kursu (trzech spotkań) otrzymają Państwo imienny certyfikat od Arno Sterna zaświadczający, że ukończyli Państwo pełny kurs i mogą Państwo prowadzić w Polsce pracownię malarską Malort według kryteriów Arno Sterna. Certyfikaty wydawane są w języku polskim.

Aby prowadzić pracownię Malort, należy spełnić kryteria dla Malortów opracowane przez Arno Sterna. Mogą Państwo zapoznać się z nimi TUTAJ.
Całe wyposażenie Malortu można zamówić bezpośrednio od Arno Sterna. Wszystkie informacje znajdą Państwo TUTAJ.

Kurs w Paryżu jest nieco dłuższy i znacznie droższy. Daje on uprawnienia do prowadzenia pracowni na całym świecie. Kurs ukończony w Polsce daje uprawnienia do prowadzenia pracowni na terenie Polski.

Arno Stern zdecydował się uruchomić kurs w Polsce w trzech częściach w odpowiedzi na ogromny entuzjazm i prośby pierwszych uczestników. Mając świadomość, że cena kursu prayskiego będzie nieosiągalna dla większości uczestników z Polski, zgodził się na obniżenie ceny. Chcąc jednak być sprawiedliwym wobec uczestników kursów w Paryżu, uprawnienia uzyskane w Polsce są ograniczone do terenu Polski.

Choć kurs prowadzony w Polsce obejmuje nieco mniejszą liczbę godzin, Arno Stern zapewnia, że jest wystarczający, aby zdobyć wiedzę niezbędną do prowadzenia pracowni i pełnienia roli posługującego.

Nie. Minimalnym wymaganiem jest ukończenie pełnego kursu w Polsce lub kursu prowadzonego w innym języku. Obecnie wszystkie kursy Arno Sterna prowadzone są online.