André Stern uważa, że w dzieciństwie na jego typowy dzień składały się: zabawa oraz spotkania. Nie marnując czasu na rozwiązywanie przygotowanych przez innych zadań i sztywny program nauczania, mógł z ciekawością i entuzjazmem uczyć się tego, co naprawdę go interesowało. Warto zaznaczyć, że dla Sterna najwyższą formą nauki jest zabawa, dlatego mówiąc o uczeniu się, nigdy nie ma na myśli tradycyjnych metod znanych ze szkoły lub typowej edukacji domowej.
Zainteresowania André były niesamowicie rozległe (szczegółowo opisał je w książce „…I nigdy nie chodziłem do szkoły), a zaliczają się do nich: repusowanie, taniec, fotografię; literaturę, lokomotywy, samochody, Lego Technic, hieroglify; muzyka, gra na instrumentach, budowa gitar, teatr, dziennikarstwo, pisarstwo i wiele innych.
Sam Stern o swoim dzieciństwie bez szkoły napisał:
Gdy miałem ochotę, mogłem codziennie przez sześć godzin uczyć się bez przerwy niemieckiego i nikt nie mówił mi po czterdziestu pięciu minutach, że czas się skończył, a ja powinienem zabrać się za matematykę lub biologię.
Nigdy nie musiałem mierzyć się z pytaniem, z którego przedmiotu jestem słaby, żeby wiedzieć, co mam doskonalić – mogłem robić dokładnie na odwrót: mogłem doskonalić to, co mnie zachwycało, w czym już byłem dobry, a mogłem stać się jeszcze lepszy. (…) Żyłem w przeświadczeniu, że każda przerwana czynność będzie kontynuowana od miejsca, w którym ją przerwałem.
André Stern nigdy nie narzekał na brak pracy – wszystko, co robił z pasją, pozwalało mu z sukcesem funkcjonować w społeczeństwie.
Istotny wpływ na popularność Sterna oraz jego refleksję na temat dzieciństwa miało spotkanie wybitnego niemieckiego neurobiologa Gerarda Huthera. Jednym z przełomowych zdarzeń było poznanie słynnego dokumentalisty, Erwina Wgenhofera, który zaproponował Sternowi udział w głośnym filmie dokumentalnym „Alfabet”.
André postanowił dzielić się szerzej niż dotychczas swoim doświadczeniem naturalnego uczenia się i wzrastania bez edukacji. Do dziś stanowi wyjątek na światową skalę, a jego książki i prelekcje cieszą się ogromnym zainteresowaniem zainteresowaniem.
Ekologia dzieciństwa – postawa względem dzieciństwa
André Stern jest inicjatorem ruchu, który sam nazwał „ruchem ekologii dzieciństwa”, pod który podwaliny stworzył Arno Stern. Ekologia dzieciństwa proponuje nowe podejście, pełne zaufania i szacunku do dziecka oraz jego naturalnych skłonności do uczenia się.
To, o czym mówię, to nie metoda, tylko postawa życiowa. Postawa zaufania. Ukułem sobie takie pojęcie: ekologia dzieciństwa. To zaproszenie do stawiania pytań, ale zamiast pytać, czego ja mogę nauczyć dziecko, trzeba pytać, czego mogę nauczyć się od dziecka. Dzieci nie uznają hierarchii wartości, rasizmu, seksizmu, są otwarte na innych ludzi, nie patrzą na religię, stan posiadania, kolor skóry, nie trzeba ich uczyć tolerancji, bo nie wiedzą, co to jej brak. Otwartość, brak stereotypów – oto droga do lepszego świata. Dzieci są otwarte, szukają różnorodności, intuicyjnie czują, że to je wzbogaca, współpracują z innymi, umieją wykorzystywać wiedzę innych, by razem stworzyć to, czego w pojedynkę nie dadzą rady.
Każdy z nas przychodzi na świat z takimi samymi potrzebami, które stanowią jednocześnie nasze najważniejsze zdolności: miłość i więzi, rozwoju i autonomii, zabawy i nauki, entuzjazmu, otwartość i pragnienia poznawania.
Ekologia dzieciństwa została zapoczątkowana przez André Sterna w 2013 roku. Jej założenia zawarł w “Manifeście ekologii dzieciństwa”. Dziś ruch rozwija się w wielu krajach, między innymi Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Kanadzie, Australii oraz na Węgrzech.
André Stern wspiera świadomych rodziców
Przekaz Sterna jest uniwersalny, jednak głównymi adresatami są rodzice. André chcąc szczerzyć nowe podejście do wychowania pełnego szacunku angażuje się w wydarzenia o tematyce wychowawczej i edukacyjnej, wydaje kolejne książki… i chętnie udziela się w mediach zarówno tradycyjnych, jak i nowych.
Na naszym kanale można znajdziesz cykl zatytułowany “Niezbędnik świadomego rodzica”, w którym André Stern odpowiada na najczęściej zadawane rzez rodziców pytania dotyczące wychowania dzieci oraz wspierania ich rozwoju.
Dzisiaj André Stern głównie występuje głównie w roli mówcy, dzieląc się swoim doświadczeniem oraz przekonując do naturalnych metod uczenia się – podróżuje po całym świecie, jest cenionym prelegentem oraz często gości w mediach.
Poza tym nadal występuje z grupą taneczno-teatralną, uczy muzyki, prowadzi wykłady, zajmuje się informatyką, a także pracuje jako dziennikarz i pisarz. Jako ekspert w dziedzinie alternatywnych metod kształcenia współpracuje z uniwersytetami, szkołami, stowarzyszeniami, firmami oraz nauczycielami i rodzicami.
André jest także przewodniczącym Instytutu Arno Sterna (Institut Arno Stern) oraz przewodniczącym inicjatywy „Mężczyźni Przyszłości”.
Jest także autorem bestsellerowych książek, w których opisuje doświadczenia swojego życia bez szkoły: “…I nigdy nie chodziłem do szkoły” oraz “Zabawa. O uczeniu się, zaufaniu i życiu pełnym entuzjazmu”. Wspólnie ze swoim ojcem Arno Sternem napisał książkę “Mój ojciec, mój przyjaciel” opowiadającą o ich relacji oraz czterech pokoleniach Sternów.
André Stern jest spełnionym mężem Pauline i ojcem dwóch synów: Antonina i Benjamina. Wraz z Michèle i Arno tworzą wielopokoleniową rodzinę, która jest dla nich największą wartością. André sam o sobie mówi, że nigdy nie przestał się bawić, a jego życie wciąż jest pełne entuzjazmu. Mimo że nigdy nie chodził do szkoły, nigdy nie przestał się uczyć.
Jak odbierany jest André Stern?
André Stern cieszy się wielką popularnością, szczególnie w Europie. Ilość prelekcji, które wygłasza w każdym roku sięga kilkuset. André gości często w mediach oraz na największych konferencjach. Grono jego zwolenników wciąż rośnie, choć czasem pierwsze wrażenie fascynacji miesza się z nutą sceptycyzmu. Bardzo często spotyka się z powtarzającymi się pytaniami, a są to m.in.:
- Czy nie brakowało ci innych dzieci?
- Dlaczego twoi rodzice zdecydowali się nie posłać swoich dzieci do szkoły?
- Czy to rozwiązanie jest dla każdego dobre?
- Jak wyglądało twoje wejście w życie zawodowe?
- Co zyskałeś przez to, że nie chodziłeś do szkoły?
Te i inne pytania André Stern zawarł w ostatnim rozdziale książki “…I nigdy nie chodziłem do szkoły”. Wiedząc, że nasuną się one czytelnikowi na myśl podczas lektury, zebrał je i wyczerpująco odpowiedział na każde z nich.