Rozwój, Twórczość

Arno Stern na czas koronawirusa – wykorzystaj tę szansę! Pozwól odrodzić się śladowi dziecka

Arno Stern od ponad siedemdziesięciu lat prowadzi w Paryżu pracownię malarską Malort (fr. Closlieu). Stwarza tam dzieciom warunki, które służą zabawie malarskiej. Bez oceniania, instruowania, komentowania. Dzieci, które oddają się zabawie malarskiej, lepiej poznają siebie, uświadamiają sobie swój indywidualny geniusz i odkrywają zdolności twórcze.

Apel Arno Stern na czas koronawirusa

Dziś wszyscy jesteśmy zamknięci w domach. Arno Stern zachęca: wykorzystajmy tę szansę! Stwórzmy dzieciom w domach bezpieczne warunki do zabawy malarskiej. Uczyńmy z tego rytuał. Poświęćmy temu czas, wspólnie z dzieckiem, chociaż przez chwilę każdego dnia. Nie pozbawiajmy się tej przyjemności.
Przeczytajcie poniższe zaproszenie od Arno Sterna:
Szkoły są zamknięte, muzea zamknięte: rodzice dadzą dzieciom kartki i długopisy i będą świadkami odrodzenia spontanicznych śladów dzieci. Pod warunkiem, że nie podadzą im wzorów, konturów do pokolorowania, sądząc, że bez tych protez dziecko nie będzie wiedziało, co rysować. Świat dziecka, który odzwierciedla jego osobowość, nie przystaje do wzorów. Nie dziw się, jeśli dziecko z początku będzie zachowywało się jak uczeń przyzwyczajony do wykonywania poleceń. Jednak kiedy uwolni się od tej postawy, będzie czerpało prawdziwą przyjemność z odkrywania siebie i z uświadamiania sobie swojego niepowtarzalnego geniuszu.
Twoje dzieci odkryją swoje zdolności twórcze dzięki Twojej stymulującej obecności. Niektóre warunki muszą stać się częścią nawyków wszystkich dzieci – stać się częścią ich higieny. Wzywam Was, abyście nie brali udziału w paraliżowaniu dziecka. Wykorzystaj obecną sytuację, stwórz ten dobry nawyk: każdego dnia poświęć się tej chwili porozumienia z dzieckiem. Daj mu to, co niezbędne: arkusz papieru A4 i długopis. Stań obok dziecka i obserwuj jego zabawę. Nie dawaj żadnych porad. Niczego nie sugeruj. Twoja obecność sama w sobie jest akceptacją, stymulującą porozumienie. Kiedy dziecko skończy rysunek, wymień kartkę na nową. Stwórz i utrzymuj tę zachęcającą atmosferę. Pozbądź się nawyku – tak powszechnego! – proszenia o komentarze. Wiedz, że to, co wyraża ślad, jest nieprzekładalne na język werbalny.
o, co Wam proponuję, praktykowałem ze swoimi dziećmi, a obecnie praktykuję z wnukami. To jest bardzo przyjemne. Jeśli ofiarujesz ten rytuał swoim dzieciom, to uwierz mi – przekonasz się, że on leczy wiele ran. Nie eksponuj śladów swojego dziecka, przechowuj je w szafce lub w szufladzie. Kiedy zostaną skończone i ostygną, nie powinny być już więcej aktualne. Zabawa to nie to samo, co tworzenie dzieła, ponieważ w zabawie niczego nie produkujemy. W zabawie chodzi o to, by jej doświadczać.
Nie pozbawiaj się tej przyjemności! Jeśli się wahasz, jeśli trudno Ci zaufać ukrytej naturze dziecka, powiedz sobie, że to ja Ci to polecam. Biorę odpowiedzialność na siebie. Opiera się ona na mojej 70-letniej praktyce.
Arno Stern © Institut Arno Stern
“Odkrywanie śladu” to jedna z najpopularniejszych książek Arno Sterna, w której opisuje swoje badania, odkrycia i proces pracy w pracowni malarskiej. Autor w niesamowicie precyzyjny sposób prowadzi czytelnika przez świat dziecięcej zabawy malarskiej – od pierwszych śladów dziecka, które pozostawia na papierze, po najbardziej złożone obrazy. Jego ponad sześćdziesięcioletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i nieustanne prowadzenie Malortu sprawiają, że książka stanowi niesamowite kompendium wiedzy na temat tego, czym tak naprawdę jest malarska ekspresja dziecka oraz jak naturalnie możemy ją wspierać. Arno, mimo wielu osiągnięć, pozostaje bacznym obserwatorem najdrobniejszych ruchów dziecka – nie ocenia, nie krytykuje, ale otwiera przed nim oraz przed dorosłym czytelnikiem zupełnie nową perspektywę dziecięcego świata.

Dodaj komentarz