Twórczość, Zabawa

Czy na pracowni malarskiej można zarobić? Wyliczenie

Czy na prowadzeniu własnej pracowni malarskiej można zarabiać? Jak to zrobić? Czy pracownia malarska może być sposobem na utrzymanie się? Czy ma szansę zarabiać na siebie w małej miejscowości?

Jeśli rozważasz uruchomienie swojej pracowni malarskiej, w tym tekście pokażemy Ci, co należy wziąć pod uwagę, zaprezentujemy przykładowe wyliczenie przychodów i kosztów i przedstawimy, jakie warunki powinny zostać spełnione, żeby Twoje przedsięwzięcie mogło się udać. Mamy nadzieję, że ten tekst pomoże Ci zdecydować, czy pracownia malarska Malort to coś dla Ciebie.

Czy na pracowni malarskiej można zarobić?

Przychody, koszty i Twój model prowadzenia pracowni

Od ponad pięciu lat blisko współpracujemy z Arno Sternem, który jest twórcą pracowni malarskiej Malort. Otworzył ją w 1949 roku w Paryżu i prowadził nieprzerwanie przez ponad 70 lat, do czasu, aż był zmuszony zamknąć ją ze względu na wybuch pandemii COVID-19. Stern od ponad czterdziestu lat prowadzi kursy, podczas których przygotowuje uczestników do prowadzenia swoich pracowni malarskich.

Dziś na świecie działa blisko 2 000 pracowni malarskich Malort, działają one także w Polsce, gdzie kursy Arno Sterna są organizowane od 2018 roku.

Kiedy zwracają się do nas osoby zainteresowane pracowniami Malort, pytanie, które pada najczęściej, brzmi: czy można na tym zarobić?

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Na świecie jest wiele osób, które zarabiają na prowadzeniu pracowni Malort.

W tym tekście pokażemy, jak to zrobić.

 • Oszacujemy miesięczne koszty prowadzenia pracowni malarskiej i obliczymy, ilu uczestników zajęć potrzeba, by pracownia mogła zarabiać.
 • Pokażemy, ile czasu trzeba będzie poświęcić temu przedsięwzięciu i czy ma ono szansę udać się w mniejszej miejscowości.

A jeśli po przeczytaniu tego tekstu będziesz mieć dodatkowe pytania dotyczące pracowni malarskich Malort, zapraszamy Cię do kontaktu: biuro@wydawnictwoelement.pl, +48 502 241 805.

Zanim zaczniesz: Twój cel prowadzenia pracowni

Po co chcesz prowadzić pracownię malarską?

 • Czy malowanie to Twoja pasja i chcesz stworzyć takie miejsce dla siebie i swoich bliskich?
 • A może chcesz dać możliwość przeżycia zabawy malarskiej przede wszystkim swoim dzieciom oraz dzieciom z Twojego otoczenia?
 • Lubisz pracować z dziećmi i chcesz, by było to Twoje główne zajęcie?
 • Ile czasu chcesz poświęcić na prowadzenie zajęć?

To ważne, by przed uruchomieniem pracowni dokładnie odpowiedzieć sobie na takie pytania. To, jakie przychody będzie przynosić Twoja pracownia uzależnione jest od tego, ile czasu jej poświęcisz.

Koszty prowadzenia pracowni

Szacując miesięczne koszty prowadzenia pracowni malarskiej, przyjmiemy następujące założenia:

 1. Prowadzisz ją w formie jednoosobowej działalności gospodarczej i musisz pokryć koszty tej działalności. Może być tak, że prowadzisz już inną działalność gospodarczą, której pracownia malarska może stać się częścią. Są także inne okoliczności, w których Twoje koszty mogą być niższe. My przyjmiemy tutaj, że pracownia działa jako niezależny byt i musi pokryć wszystkie swoje koszty.
 2. Ponosisz koszty wynajmu lokalu. Być może posiadasz na własność lokal, który możesz przeznaczyć na pracownię, otwierasz pracownię przy swoim miejscu zamieszkania lub masz możliwość skorzystania z lokalu oferowanego przez zaprzyjaźnioną szkołę czy przez gminę. To także pozwala obniżyć koszty prowadzenia pracowni, my przyjmiemy jednak, że ponosimy koszty w pełnej wysokości.
 3. Nie korzystasz z dotacji ani innych form wsparcia.

Przy takich założeniach na Twoje najważniejsze koszty będą składać się:

 • Lokal,
 • Materiały zużywalne: farby, pędzle i papier
 • ZUS,
 • Obsługa księgowa działalności
 • Promocja i inne koszty.

Koszty wynajmu lokalu mogą bardzo się różnić w zależności od miejscowości. Przed uruchomieniem pracowni należy zorientować się w cenach wynajmu w Twojej okolicy i dostosować do niej cenę zajęć i planowaną liczbę uczestników.

W średniej wielkości mieście koszt odpowiedniego lokalu nie powinien przekroczyć 1500 zł i taką kwotę przyjmiemy w obliczeniach.

Materiały zużywalne. Przez ponad 70 lat prowadzenia pracowni Arno Stern testował różne rodzaje farb i pędzli. Ostatecznie korzysta z materiałów tworzonych specjalnie na jego zamówienie. Prowadząc swoją pracownię Malort, Wy także możecie je zamówić. Na rynku dostępne są tańsze materiały, jednak te wykorzystywane przez Arno Sterna wystarczają na bardzo długo i w dłuższej perspektywie czasowej pozwalają obniżyć koszty.

Pędzle używane przez Arno Sterna to zakup właściwie jednorazowy, więc nie będziemy uwzględniać ich w kosztach miesięcznych. Należy wliczyć je sobie do kosztów uruchomienia pracowni.

Zestaw farb, z których korzysta Arno Stern przy około 50. uczestnikach zajęć powinien wystarczyć na cały rok. Będzie to dla nas koszt w wysokości około 2 000 zł rocznie.

Podobną kwotę przeznaczymy na papier.

Składki ZUS wynoszą obecnie około 1 300 zł miesięcznie, nie licząc składki zdrowotnej, która jest obliczana od dochodu. Natomiast koszt obsługi księgowej prostej działalności gospodarczej nie powinien przekroczyć 300 zł miesięcznie.

Na inne koszty, w tym na promocję, zarezerwujemy sobie kwotę 500 zł miesięcznie, co daje 6 tys. zł w skali roku.

Zestawienie kosztów

Nasze szacunkowe zestawienie kosztów wygląda więc następująco:

Koszty Lokal 1 500 zł 18 000 zł
Farby 200 zł 2 000 zł
Papier 200 zł 2 000 zł
ZUS 1 300 zł 15 600 zł
Księgowość 300 zł 3 600 zł
Inne koszty (w tym promocja) 500 zł 6 000 zł
3 967 zł 47 200 zł

Przychody

Wiemy już, że prowadzenie swojej pracowni malarskiej będzie nas kosztowało nieco poniżej 50 tys. zł w skali roku. Można te koszty obniżyć, my staraliśmy się przyjąć tutaj bezpieczne założenia.

Teraz musimy ustalić cenę za zajęcia w naszej pracowni i oszacować, ilu uczestników potrzebujemy, by pracownia mogła zarabiać.

Cena zajęć w pracowni malarskiej

Cena za zajęcia w pracowni malarskiej powinna być zbliżona do ceny innych zajęć dodatkowych w naszej miejscowości, na przykład w szkołach tańca, pływackich czy językowych. Możesz te ceny łatwo sprawdzić.

W średniej wielkości mieście cena zajęć w naszej pracowni może wynosić 180 zł miesięcznie, a nawet nieco więcej. Musimy pamiętać, że uczestnicy będą płacili przez 10, a nie przez 12 miesięcy.

Liczba uczestników

Jeśli prowadzimy pracownię malarską Malort, jedna grupa może liczyć maksymalnie 15 uczestników.

Przy cenie zajęć wynoszącej 180 zł daje nam to przychód w wysokości 2 700 zł miesięcznie, a więc 27 000 zł w skali roku.

W poniższej tabeli widzimy więc, że już przy dwóch grupach tygodniowo nasza pracownia może przynosić zyski:

Liczba grup tygodniowo 2
Liczba dzieci w grupie 15
Cena zajęć za miesiąc 180 zł
    Miesięcznie Rocznie
Przychody 5 400 zł 54 000 zł
Koszty Lokal 1 500 zł 18 000 zł
Farby 200 zł 2 000 zł
Papier 200 zł 2 000 zł
ZUS 1 300 zł 15 600 zł
Księgowość 300 zł 3 600 zł
Inne koszty (w tym promocja) 500 zł 6 000 zł
3 967 zł 47 200 zł
Dochód do opodatkowania 567 zł 6 800 zł
 
Podatki Składka zdrowotna 0 zł 0 zł
Podatek dochodowy 0 zł 0 zł
Twój dochód po opodatkowaniu 567 zł 6 800 zł

Natomiast przy sześciu grupach tygodniowo nasze wyliczenie wygląda następująco:

Liczba grup tygodniowo 6
Liczba dzieci w grupie 15
Cena zajęć za miesiąc 180 zł
    Miesięcznie Rocznie
Przychody 16 200 zł 162 000 zł
Koszty Lokal 1 500 zł 18 000 zł
Farby 167 zł 2 000 zł
Papier 200 zł 2 000 zł
ZUS 1 300 zł 15 600 zł
Księgowość 300 zł 3 600 zł
Inne koszty (w tym promocja) 500 zł 6 000 zł
3 967 zł 47 200 zł
Dochód do opodatkowania 9 567 zł 114 800 zł
 
Podatki Składka zdrowotna 861 zł 10 332 zł
Podatek dochodowy 848 zł 10 176 zł
Twój dochód po opodatkowaniu 7 858 zł 94 292 zł

Ile czasu mi to zajmie?

Zajęcia z zabawy malarskiej w pracowniach Malort według Arno Sterna trwają 90 minut. Doliczając czas potrzebny na przygotowanie zajęć i ich zamknięcie, dla jednej grupy powinniśmy przeznaczyć 2,5-3 godziny. Zatem w ciągu jednego popołudnia jesteśmy w stanie poprowadzić zajęcia dla dwóch grup.

Podsumowanie

Już na podstawie takich szacunkowych wyliczeń możemy zobaczyć, że poświęcając naszej pracowni 5-6 godzin w tygodniu (co może stanowić jedno popołudnie), możemy zarobić na koszty jej prowadzenia i osiągać niewielkie miesięczne zyski.

Natomiast przy zaangażowaniu wynoszącym około 15-18 godzin w tygodniu na pracowni malarskiej możemy zarobić nawet powyżej 7 500 zł.

To wyliczenie jest oczywiście przykładowe i opiera się na zakładanych przychodach i kosztach. Możesz wykorzystać je, by stworzyć swoje wyliczenie i zaplanować swój model prowadzenia pracowni malarskiej.

Czy prowadzenie pracowni malarskiej może się opłacać w małej miejscowości?

Z powyższych wyliczeń widzimy, że prowadzenie pracowni malarskiej może opłacać się już przy 25. – 30. uczestnikach zajęć. Pozyskanie takiej czy nawet większej liczby uczestników nie powinno być problemem, nawet jeśli zamierzasz prowadzić pracownię w niewielkiej miejscowości.

Warto pamiętać, że pracownia malarska, a szczególnie pracownia Malort, jest miejscem nie tylko dla dzieci, ale dla osób w każdym wieku.

Jak otworzyć swoją pracownię malarską?

Jeżeli chcesz otworzyć i prowadzić swoją pracownię malarską Malort, zapraszamy Cię na kurs Arno Sterna.

Ten kurs składa się z 18 godzin lekcji wideo oraz z webinarów na żywo, podczas których możesz zadać swoje pytania. Nauczysz się z niego:

 • jak uruchomić i urządzić pracownię malarską,
 • jak prowadzić zajęcia z dziećmi,
 • a także poznasz niezwykłe odkrycia Arno Sterna, których dokonał przez ponad 70. lat pracy z dziećmi.

Jeżeli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące pracowni malarskich Malort lub kursów Arno Sterna, zapraszamy Cię do kontaktu: biuro@wydawnictwoelement.pl, +48 502-241-805.

Dodaj komentarz